A táborozók tegnap napkitörést figyelhettek meg egy csillagász segítségével. De mi is az? A kutatók szerint a napkitörés-skálán a legerősebb fokozatú kitörést is elszabadíthatja az a gigantikus méretű napfolt, amely az elmúlt napokban fordult Földünk felé.
A kitörés oka a napkorona mágneses térkonfigurációjának instabilitása (egyensúlyvesztése), melynek következtében a térszerkezet hirtelen megváltozik, jelentős energia szabadul fel, és a kiegyensúlyozatlan mágneses erők hatására a korona anyagának egy része kidobódik.
Az AR 1476 nevet viselő foltcsoport átmérője mintegy 100 000 kilométer, de a NASA napdinamikai obszervatóriumának (SDO) munkatársai nemes egyszerűséggel csak „napfoltszörny”-ként emlegetik. A napcsoport már több M osztályú erupciót produkált, melyek az ötfokozatú skálán (A, B, C, M, X) a negyedik legerősebb kategóriába tartoztak. A szakemberek viszont úgy vélekednek, hogy a szörny határán van annak, hogy ennél is erősebbet produkáljon. Az 1476-os sorszámú napfolt már szabadszemmel is látható hajnalban és napnyugtakor a Nap felszínén.
Fontos: Soha ne nézz a napba megfelelő eszközök vagy szakember beleegyezése nélkül, ha még szükséged van a szemedre!
Rajki Rebeka